Szanowne Koleżanki i Koledzy,

 

Świętokrzyska Izba Pielęgniarek i Położnych ma pełną świadomość bardzo trudnej sytuacji w jakiej w związku z trwająca pandemią znalazło się nasze środowisko. Zachorowania, kwarantanny, ciężka praca
w zmniejszonych obsadach dyżurowych, strach i obawa o członków swoich rodzin to tylko niektóre z problemów, których nie sposób wszystkich wyliczyć.

 

Członkowie naszego samorządu zwracają się do nas z zapytaniem o wypłatę tzw. ,,zapomogi specjalnej” z powodu zachorowania na COVID-19. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych analizowała możliwości Izby
w obligatoryjnym udzielaniu pomocy wszystkim pielęgniarkom i położnym z dodatnim wynikiem COVID-19. Ostatecznie po określeniu skali zjawiska zdecydowano, by przyznawać pomoc koleżeńską tym koleżankom i kolegom, którzy zachorowali i mieli ciężki przebieg choroby. Przyjęto przy tym zasadę, że pomoc o której mowa będzie udzielana w oparciu o dotychczasowy Regulamin Przyznawania Pomocy Koleżeńskiej zatwierdzony przez Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Kielcach.

 

Nie mogąc wypłacić świadczenia wszystkim przyjęto zasadę, że w pierwszej kolejności należy pomóc tym osobom, które z powodu ciężkiego przebiegu choroby tej pomocy najbardziej potrzebują. Decyzja ta była podyktowana faktem, że mogłoby dojść do sytuacji, w której obligatoryjne wypłacanie ,,świadczenia covidowego” każdemu, spowodowałoby brak środków finansowych dla pielęgniarek i położnych o ciężkim przebiegu choroby i najbardziej potrzebujących tej pomocy.

 

Postępowanie Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych nie jest przy tym nacechowane automatyzmem i dalekie jest od bezrefleksyjnego działania. Każdą sytuację rozpatrujemy indywidualnie na podstawie złożonego wniosku (wzór dostępny na stronie internetowej Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych). Wysokość pomocy koleżeńskiej uzależniona jest od ciężkości przebiegu choroby.

 

Prosimy koleżanki i kolegów, którzy zachorowali na COVID-19 a u których przebieg choroby był ciężki, o składanie wniosków a zasady przyznawania pomocy określa regulamin również dostępny na stronie internetowej Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. Osoby, które przeczytały powyższą informacje proszone są o przekazanie jej tym Koleżankom i Kolegom, którzy byli chorzy, by mogli z tej pomocy skorzystać.

                                                        

                                                        Przewodnicząca

                                                                                                 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
                                                             w Kielcach

                                                         Ewa Mikołajczyk

Projekt NIPIP 3

 

beznazwy 226x93 pielęgniarki logo 2014l