Przypominamy Koleżankom i Kolegom, którzy przebyli chorobę Covid-19 o poważnym przebiegu z długofalowymi konsekwencjami, że nie ma szczegółowych przepisów w zakresie uznania choroby, o której mowa jako choroby zawodowej. Nie ma takiej konieczności, gdyż zachorowanie na Covid-19 jest jedną z chorób zakaźnych nie wykluczoną z możliwości ubiegania się o uznanie jej jako choroby zawodowej.

 

Bardzo ważne jest, by posiadać dokumentację medyczną, wyniki badań itd., czyli dokumenty obrazujące przebieg i konsekwencje choroby.

 

Dla uzyskania orzeczenia o chorobie zawodowej należy również wykazać związek schorzenia z wykonywaną pracą.

 

Postepowanie w orzekaniu o chorobie zawodowej prowadzi właściwy Inspektor Sanitarny. Należy dopilnować, by dokumentacja choroby w pełni obrazowała jej przebieg i należy o tym myśleć już na etapie zachorowania, gdyż po upływie czasu jej pełne odtworzenie może być trudne.

 

Podobny problem braku możliwości uznania niektórych schorzeń np. kręgosłupa, żylaków kończyn dolnych (o co wnioskowali na Zjazdach nasi członkowie) był spowodowany faktem, że pielęgniarki, położne lecząc się na te choroby nie posiadały wymaganej dokumentacji i nie można było udowodnić związku ww. schorzeń z wykonywaną pracą.

 

Poniżej przedstawiamy pismo z Ministerstwa zdrowia podnoszące problem uznani Covid – 19 jako choroby zawodowej.

                                                                                                         

                                                                Przewodnicząca ORPiP

                                                                                                                                        Ewa Mikołajczyk

 

 

Loading...

Projekt NIPIP 3

 

beznazwy 226x93 pielęgniarki logo 2014l